Сызықтық алгоритмдерді программалау
Сабақ тақырыбы | Сызықтық алгоритмдерді программалау | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.1- алгоритмді программалау тілінде жазу 7.3.3.2- сызықтық алгоритмдер ді программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда ( Pascal, Lazarus) жазу | Сабақ ма қса ты | Барлық оқушылар: | сызықтық алгоритмдер ді программалау тілін д е жаза алады | Оқушылардың басым бөлігі: | сызықтық алгоритмдер ді Pascal және Lazarus бағдарламаларында өңдейді | Кейбір оқушылар: | Сызықтық алгоритмдерді Pascal тілінен Lazarus тіліне аударғандағы айырмашылықтарын саралай алады | Ойлау дағдыларының деңгейлері | Білу, түсіну, қ олдану , талдау, жинақтау | Бағалау критерийлері | 1.С ызықтық алгоритмдер ді программалау тіліне аудар ады ; 2.П рограмманы өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (Pascal, Lazarus) жазады . | Тілдік мақсаттар | Визуалды ортада сызықтық алгоритмдерді бағдарламалау ды үйренеді. | Лексика және терминология: Сызықтық алгоритм, код, операторлар, енгізу/шығару( Read (a,b,c,…, n), Wrіte (a,b,c,… n)) , айнымалы | Құндылықтарды дарыту | Мәңгілік ел идеясының 7 құндылығына сүйене отырып, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығын түсіндіре отырып, оқушыларды Отан сүйгіштікке баулу. | Пәнаралық байланыстар | Паскаль және Lazarus бағдарламаларын қолдануына байланысты (қазақ және ағылшын тілдерінде), математика, қазақ тілі , ағылшын тілі | Алдыңғы меңгерілген білім | Айнымалы типтерін, Lazarus бағдарламалау ортасында бағдарлама кодтарын жазу ды, Паскаль бағдарламалау тілінің әліппесі н қолдана алады. | Сабақ барысы | Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | Сабақтың басы Сергіту сәті 3 мин . Топқа бөлу. 2 мин. «Бәйге» ойыны 8 мин. Сабақтың ортасы Білу Ой қозғау ! 2 мин . Топпен жұмыс Талда у « Постер қорғау » әдісі 10 мин. Практикалық жұмыс Түсіну «Ынталандыру» әдісі 5 мин. Жұптық жұмыс Қолдан у «Бірге ойлаймыз» әдісі 10 мин. Жеке жұмыс Жинақтау «Өзіңді бағала» әдісі 3 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, бағалау парағын тарату, сабаққа
психологиялық ахуал орнату, оқушыларға сергіту сәтін ұйымдастыру кезеңі.
«Кездесу»
атты сергіту ойынын ойнау.
Жәй әуенмен екі шеңбер болып қарама – қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір – біріне қарап, баланың қасиетін айтады.
«Жасырын конверт»
ойыны арқылы топқа бөлу
.
Оқушылар конверттерді таңдап, ішіндегі жасырылған сөздер арқылы топқа бөлінеді.
Топ ережесін құрады.
I – топ.
Pascal
II – топ.
Lazarus
Оқушыларғ
а бағалау парақтары таратылады.
Қайталау оқу айнасы
Әр топ слайдтағы екі түрлі конверттің біреуін таңда
п,
кезек – кезек
сұрақтарға жауап беру арқылы өткен сабақты қайталайды.
Нәтижесінде әр оқушы смайликтермен және мұғалімнің мадақтау сөздерімен бағаланады.
Ой қозғау
!
Оқушыларға интербелсенді тақтадан сурет көрсетіледі
.
Сурет бойынша оқушылардың пікірлері айтылады. Нәтижесінде оқушылармен бірге сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.
Тұжырымды ой айтқан балалаға мадақтау сөздері айтылады.
Суретте қандай іс – әрекет бейнеленген?
Суреттің бүгінгі сабағымызға қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар?
Сурет бойынша:
1-Тапсырма.
Оқушыларға жаңа сабақты түсіну мақсатында кітаптан тақырып бөлініп беріледі.
Оқушылар
топ ережесін сақтай отырып,
топта талқылап, постер қорғайды.
Топтар бір
-
бірін
смайликтерм
ен бағалайды.
I – топ.
Pascal
Read операторы
Паскаль тілінде мәлімет енгізетін оператор Read (Read ағылшынша оқу) арқылы анықталынады.
Жалпы
түрі
:
Read(a1, a2,…,an);
Readln(a1, a2,…,an);
Readln;
Мұндағы
a1, a2,…,an –
айнымалы
атаулары
.
Алғашқы
оператор
көрсетілген
айнымалылардың
мәндері
пернелер
арқылыараларына
бір
бос
орын
қалдыру
арқылы
енгізілген
соң
,
курсорды
келесі
қатарға
көшірмейді
.
Ал
readln (read line –
қатарды
оқу
деген
сөздің
қысқартылуы
)
пернелерден
мәндер
енгізілгеннен
кейін
курсорды
келесі
қатарға
көшіріп
жібереді
.
Соңғы
жазылған
параметрсіз
оператор
ешбір
мән
енгізбей
,
тек
курсорды
келесі
қатарға
көшіру
қызметін
атқарады
.
Енгізілетін
айнымалылардың
мәндері
integer, real, char, string
типтеріне
жатуы
мүмкін
.
Логикалық
айнымалылардың
мәндері
енгізілмейді
.
Айнымалылар
мәндері
өз
типтеріне
сәйкес
Паскаль
тілінің
ережесі
бойынша
енгізіледі
.
Егер
ол
шарт
бұзылса
(
мысалы
,
а
1
типі
integer
болсыа
,
ал
енгізілгенде
char
типтес
мән
терілсе
),
онда
экранға
енгізу
-
шығару
қатесі
шығады
,
яғни
I/O error XX
шығады
,
мұндағы
ХХ
–
бүтін
сан
түріндегі
қатенің
сипатына
сәйкес
коды
.
II – топ.
Lazarus
Wrіte операторы
Паскаль тілінде нәтижені экранға шығару Write (жазу) операторы арқылы бейнеленеді.
Write (a1, a2, …,an);
Writeln (a1, a2, …,an);
Writeln;
Жалпы
жазылуы
: Wr
і
te (a,b,c,… n).
Бұл жерде a,b,c,… n экранға немесе файлға жазылатын нәтижелер. Ал, әрбір нәтижені жеке қатарда шығару үшін
Wrіteln
операторы пайдаланылады
Wrіteln (a,b,c,… n).
Сонымен бірге
Wrіte
операторын мына түрде пайдалануға да болады:
Wrіte (‘қосынды=’, ‘ ең үлкені ’).
1-тапсырмаға дескриптор:
Енгізу\шығару операторларының қызметін
анықтайды;
Постердің безендірілуі
не баға береді.
«Сынып бөлмесінің ауданын есептеу» жобасы
Мұғалім оқушыларға сызықтық алгоритмді программалауды практика жүзінде
интербелсенді тақтада
көрсетеді
.Оқушылар компьютерде жасап үйренеді.
Сынып бөлмесінің ұзындығы а және ені b берілген. Осы бөлменің периметрі
P мен ауданы S-ті есептейтін сызықтық бағдарлама құрыңдар.
Т.
2
-тапсырма.
Әр топқа есептің бастама нұсқаулары берілген карточка
беріледі. Оқушылар
топта жұптасып, тапсырманы компьютерде қалаған бағдарламада орындайды.
Нәтижесінде интербелсенді тақтада берілген есептің дұрыс жауабына қарап, жұптар бір-бірін смайликтермен бағалайды.
I – топ.
Pascal
SKIPIF 1 < 0
функциясын есептейтін программа құру қажет. x – тің мәнін пернетақтадан енгі
зіледі.
Progra
m esep
1
;
Var
x:integer; y:real;
begin
writeln(‘
х
санын
енгізіңіз
:‘);
read(x);
y:=sqrt(x);
writeln(‘y=’, y:5:2);
end.
II – топ.
Lazarus
Радиусы r болатын дөңгелектің ауданын тап. S:=П*r2 (П- шеңбердің ұзындығының оның диаметріне қатынасы барлық уақытта тұрақты.
П
=3,14)
Program esep2;
Var
r, s:real;
const Pi=3.14;
begin read(r);
s:=Pi*r*r;
write
ln(’s=’s:2:1);
end.
2
-тапсырмаға дескриптор:
Сызы
қтық алгоритмдер құрады;
Алгоритмдерді программалау тіліне ауыстырады;
Құрылған алгоритмдерді программаны өңдеудің
кіріктірілген ортасыңда (Pascal,
Lazarus) жазады.
3
-тапсырма
.
Қатесін тап!
Оқушыларға жеке карточкалар таратылып, тапсырма беріледі. Нәтижесінде интербелсенді тақтадан дұрыс жауап көрсетіліп, оқушылар өзін-өзі смайликтермен бағалайды.
3 -тапсырмаға дескриптор: Сызықтық алгоритмдерді программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыңда (Pascal, Lazarus) жазады; Программаның қатесін табады. |
АКТ
, слайд, әуен
Конверттерге жасырылған сөздер Бағалау парақшасы Компьютер Ин тер белсенді тақта , с лайд, смайликтер Ин тербелсенді тақта, слайд Ин тербелсенді тақта, слайд А 3 форматтағы қағаздар, маркерлер, стикерлер , смайликтер Интербелсенді тақта, компьютерлер Кеспе қағаздары, Компьютерлер, смайликтер Кеспе қағаздары, смайликтер |
Сабақтың соңы
Кері байланыс «Табыс сатысы » 2 мин . |
Үй тапсырмасы: 1) 119 -бет, сұрақтарға жауап беру. |
Оқушылар стикер жабыстыру арқылы өздерінің қай сатыда екенін білдіріп, кері байланыс жасайды.
|
Саралау
Б а рынш а қо л д а у к ө рсе т у: Ж аңа сабақты түсіну мақсатында және топтар арасында өза ра байланыс ор н ат уғ а мүмкінді к беру ү ш ін о қушыларға кітаптан тақырып бөліп беру арқылы постер қо рғатамын . Ор т аша қол д а у : Жұптар арасында өзара байланыс орнату үшін к еспе қағаздарын д а ғы есептерді ң бастама нұсқауларын пайдалан у арқылы тапсырмалар беремін . Қол д ау көрс е т у а з : Жеке оқушыларға к еспе қағаздар ды есептің шығару жолын ың қатесін табу үшін толт ы р ылма ғ а н күйде қалдыры п жəне с ол б ос же р лерді өз б е тінш е толты р уға тапсырма б е ремін . |
Б
ағалау - Қалыптастырушы бағалау(
топтық, жұптық, жеке бағалаулар
смайликтер
және
оқушыларды мадақтау
арқылы
).
Смайликтер: Мадақтаулар: «Жарайсыңдар!, Өте тамаша!, Мен сіздермен келісемін!, т.б.» |
Сабақ бойынша рефлексия
|
Сабақта не түсініксіз болды?
Қандай қиындықтар кездесті? Келесі сабақта не білгілерің келеді? |
Денсаулық және қау
іпсіздік техникасының сақталуы
« Кездесу » атты сергіту жаттығуларын орындау , топ ережесіне бағыну . Оқушылардың компьютерде отыру ережесін сақтауын қадағалау. |